معرفی تصویرساز رنه گرو

معرفی تصویرساز رنه گرو

رنه گرو

Renato Zavagli Ricciardelli delle Camminate شناخته شده با نام رنه گرو (Rene Gruau) متولد 4 فوریه 1909 در Rimini شهری در ایتالیا می باشد. او فرزند یک کنت ایتالیایی و مادری فرانسوی بود، والدین رنه زمانی که او تنها 3 سال سن داشت از یکدیگر جدا شدند و وی زندگی خود را در کنار مادرش ادامه داد. زمانی که نقاشی کردن یکی از سرگرمی های محبوب و همیشگی او محسوب میشد او برای تبدیل شدن خود به یک معمار موفق و خوشحال کردن خانواده خود برنامه ریزی میکرد! اما در سال 1924 در سن 15 سالگی، ملاقات با سردبیر مجله Lidel (یکی از مجلات مد ایتالیایی در میلان) سبب انتشار اولین تصویرسازی مد او بر کاور این مجله و ورود او به صنعت مد شد. مجله Lidel به مدت بیش از 4 سال تصویر سازی ها و آثار رنه را به چاپ رساند.

 

نقل مکان به فرانسه

زمانی که او در صنعت مد مشغول به کار شد،در سال 1930-1931 مادر خود را که اصالتا فرانسوی بود را متقاعد به نقل مکان به پاریس کرد و در همین مدت نیز فامیلی خود را به فامیلی مادر تغییر داد و از آن پس با نام رنه گرو شناخته و آثارش را به همین نام امضا میکرد. در این سالها آثار رنه مورد توجه بسیاری از مدیران خلاق برندها و مجلات واقع شد، برای نمونه می شود به مهاجرت او به Lyon فرانسه در 1940-1945 و شروع همکاری با مجله Marie Claire اشاره کرد.

 

مشخصات آثار رنه گرو

آثار گرو بیشتر شامل زنان و کادر بندی و همین طور خطوط و رنگ های شاخص می شود که از بسیاری جهات به آثار هنرمند فرانسوی تولوز لوترک و آثار هنرمندان ژاپنی و همچنین به پوسترهای هنرمند ایتالیایی فرانسوی Leonetto Cappiello دارای شباهت می باشد.

در بیشتر آثار او رنگ قرمز به همراه مشکی دیده می شود که او در طی مصاحبه ای گفته است این دو رنگ از محبوب ترین رنگ های او هستند و قرمز رنگی قدرتمند در گرافیک تلقی می شود. همین طور در آثار رنه گرو شاهد شاخصه‌ای با عنوان حضور در عین غیاب هستیم در واقع آثار او اگر چه دارای المان های بسیار و شلوغ نیستند اما به واسطه کادر بندی های شاخص این هنرمند گاهی به صورت حرفه ای در تصاویر از اشیایی تبلیغ می شود که کاملا موجود نمی باشند. برای شناخت آثار او تنها کافیست به دنبال امضای او بگردید.

 

رنه در طی این سالها با برندهای معروفی مانند دیور، ژیوانشی، بالنسیاگا و… در راستای تبلیغ برند در حوزه لباس ها و عطرهای تولید شده آنها و برای مجلات بسیاری مانند ووگ، هارپرز بازار و … تصویر سازی کرده است، او همین طور پوستر فیلم هایی نظیر French Cancan ، La Dolce Vita 1960 و برای هواپیمایی فرانسه در سال 1952 طراحی و علاوه بر این بارها برای برندهای دستکش و رژ نیز تصویر سازی کرده است.

رنه گرو و دیور

جابه جایی رنه به فرانسه سبب آشنایی و همکاری خوب و طولانی مدت میان او و کریستین دیور شد. همکاری میان این دو هنرمند از سال 1947 با تصویرسازی رنه برای عطر Miss Dior شروع شد و ادامه یافت، که این همکاری اعتبار رنه را چندین برابر کرد.

رنه به واسطه رابطه طولانی مدت و دوستانه خود با کریستین دیور در طراحی های او تاثیر زیادی گذاشت و در طراحی و ایجاد نیولوک های وی به او کمک کرد برای مثال در مورد ارتباط نزدیک این دو با یک دیگر بسیاری از آشنایان کریستین دیور معتقد بودند رنه تاثیر بسزایی بر روی طراحی ها و آثار کریستین دارد و باعث ارائه مجموعه هایی جذابتر از سوی دیور میشده است. شاید علل نزدیکی این دو هنرمند به یکدیگر شباهت ساختار ذهنی آن دو در صنعت مد بانوان باشد که سبب تکمیل و شهرت هر دو شد.

 

الهام از آثار رنه گرو

سالها بعد پس از مرگ کریستین دیور و رنه، آثار این تصویرساز مورد توجه طراح خلاق ژان پل گوتیه قرار گرفت، به این ترتیب ژان از آثار وی الهام گرفته و کالکشن بهار تابستانه 2011 دیور را ارائه کرده است.

البته بسیاری از طراحان و برندهای دیگر به واسطه علاقه ای که به آثار وی داشتند از آنها در کالکشن های خود الهام گرفتند.

و تصویری که سالها پس از تصویرسازی رنه گرو که برای دیور خلق شده بود توسط جرمی اسکات برای بهار تابستان 2018 موسکینو به حقیقت پیوست.

سرانجام رنه گرو در 31 مارچ 2004 در سن 95 سالگی فوت شد و خانه او در Rimini تبدیل به موزه ای از آثار وی شد.