آموزش تخصصی طراحی پارچه به همراه گواهی نامه معتبر از دانشگاه سراسری

آموزش تخصصی طراحی پارچه به همراه گواهی نامه معتبر از دانشگاه سراسری

آموزش تخصصی طراحی پارچه به همراه گواهی نامه معتبر از دانشگاه سراسری

آموزش تخصصی طراحی پارچه

طراحی پارچه یک رشته کاملا ذوقی هست و هنرجویانی که وارد دوره آموزش طراحی پارچه می شوند باید اهل حوصله، سلیقه و آشنا به شرایط اجتماعی و روحیات و ارزش های فرهنگی مردم آن کشور باشند. طراحی پارچه قدمت بسیار طولانی در زندگی انسان دارد.در طراحی پارچه خصوصیات اقلیمی، آداب و رسوم و باورهای مردم در رنگ ها و طرح و اشکال مختلف تاثیر گذار است. توجه به منسوجات و پوشاک نه تنها از باب رفع نیازهای بشری مهم می باشد بلکه اهمیت آن از نظر اقتصادی در توسعه کشورهای جهان نیز اهمیت دارد و در این راه باید درخواست و نیاز مشتری مورد توجه قرار گیرد.
در زندگی روزمره ما با هرچیزی که با پارچه سروکار دارد وجود دارد، به عنوان مثال پارچه لباس های ما، فرش ها،پرده ها، حوله ها، ملحفه، رومبلی، همه و همه یک نتیجه از طراحی پارچه هستند. این نمونه ها نشان دهنده اهمیت منسوجات و پارچه  در زندگی روزانه ماست. تولید منسوجات نه تنها در اشیا و وسایل زندگی ما مهم است، بلگه در مد و فشن نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، همچنین طراحی پارچه توانایی الهام دادن، برند کردن و استایل دادن، به یک مجموعه مد را دارد. صنعت نساجی نه تنها که یک هنر خلاقانه است بلکه شکلی از کسب و کاری اقتصادی محسوب می شود.
هدف این رشته ها طراحی اصولی پارچه و لباس با حفظ خلاقیت هنری است و در نهایت باید  محصول هنرمندانه و به صورتی که با تولید انبوه وارد بازار شوند. موقعیت شغلی این رشته در ایران به این شکل است که بعد از صنعت نفت، از صنایع مهم و اشتغال زای کشور است. همچنین بسیاری از هنرجویان عزیز دوره آموزش طراحی لباس در این دوره شرکت می کنند، زیرا یکی از مهارت های مهم یک طراح خوب این است که پارچه لباس خود را طراحی کند.

برای اطلاع از شرایط و جزییات دوره آموزش طراحی پارچه با شماره های گروه آموزشی روحی تماس بگیرید و یا از مشاوره های رایگان این مجموعه استفاده کنید. 

همچمنین برای اطلاع بیشتر از این دوره در انتهای مقاله شرایط دوره و سرفصل ها نوشته شده است.

فارغ التخصیلان این رشته می توانند بعد از گذراندن این دوره ، با هزینه کم، برای خود کارگاه شخصی راه اندازی کرده و مشغول طراحی پارچه برای روسری، شال، پارچه لباس، کالاهای خواب(مثل ملحفه، ست آشپزخانه، حوله،روتختی...) و یا وسایل دیزاین داخلی مثل رومبلی،پرده ،رومیزی،آباژور،شوند. همینطور می توانند خدمات طراحی و مشاوره ای به کارخانجات، تولیدی ها، هتل ها و انواع سازمان ها و شرکت ها در زمینه طراحی پارچه بدهند. در مقاله آموزش تخصصی طراحی پارچه به همراه مدرک معتبر از دانشگاه سراسری ابتدا در رابطه با اینکه توانایی های لازم یک طراح پارچه چیست صحبت خواهیم کرد و سپس باانواع روش های طراحی پارچه آشنا خواهید شد و سپس انواع چاپ پارچه را بررسی می کنیم و در انتها می توانید با سرفصل ها و جزییات کلاس طراحی پارچه بیشتر آشنا شوید. همچنین می توانید با مرکز تماس گروه آموزشی روحی تماس بگیرید و از مشاوره رایگان آموزشگاه استفاده کنید.

برای اینکه در طراحی پارچه موفق شویم باید چه توانایی هایی رو داشته باشیم؟

لازم است که هنرجویان و علاقمندان به طراحی پارچه هنرهای تجسمی را بشناسند و دارای خلاقیت و دید هنری باشند. باید دانست که رشته ی طراحی پارچه و لباس .رشته هایی کاربردی هستند یعنی هدف آن ها طراحی اصولی پارچه و لباس با حفظ خلاقیت هنری است که در نهایت باید این محصول به صورت تولید انبوه وارد بازار شود. دانش آکادمیک یکی از ستون های اساسی این کار است و می توان به وسیله آن با شناخت و مهارت لازم وارد این کار شد. طراحی پارچه از نوع کارهایی است که تنها زمانی می توان در آن موفق شد که نسبت به آن عشق و علاقه وجود داشته باشد و همچنین آموزش آکادمیک طراحی پارچه را پشت سر گذاشته باشید. عشق و علاقه هم تنها با آگاهی درباره موضوع مورد نظر به وجود می آید؛ همین امر نیز پشتکارو  مداومت ایجاد می کند.

آموزش طراحی پارچه و دوره تخصصی آموزش طراحی پارچه

انوع طراحی پارچه

در آموزش طراحی پارچه با 2 شکل اصلی این طراحی بیشتر خواهید شد، ولی ابتدا در اینجا به صورت خلاصه این روش ها توضیح داده می شوند.

طراحی چاپ پارچه

در طراحی چاپ پارچه برای پارچه های بافته شده طرح ها و نقش هایی خلق میشوند که از لحاظ رنگ بندی.طراحی با راپورت بندی روبرو است. منظور از راپورت بندی این است که طراح طرحش را بر روی پارچه به گونه ای تکرار کند که این روند چشم را ازار ندهد که این کار با توجه به نوع‌، تراکم‌ تار و پود، رنگ‌ و میزان‌ پذیرش‌ رنگ‌ یا آبی‌ که‌ در پارچه‌ وجود دارد و همچنین‌ نوع‌ چاپ‌ پارچه‌ که‌ می‌تواند چاپ‌ روتاری‌، سیلک‌، غلطکی‌ یا چاپ‌های‌ مدرن‌ باشد صورت میگیرد.

طراحی بافت پارچه

در طراحی بافت پارچه به طراحی و نقش بندی پارچه می پردازند.در واقع طراح با تار و پود پارچه بازی میکند تا در نهایت طرح مورد نظر خود را ایجاد کند و در این راستا لازم است که طراحان با انواع بافت پارچه آشنایی های لازم را داشته باشند تا بتوانند با توجه به نوع کاربرد طرح مورد نظر را ارایه دهند. برای مثال پارچه ای که برای لباس استفاده میشود جنس و طرح و رنگش با پارچه ای که برای مبلمان استفاده میشود متفاوت است.

 

حتما بخوانید: شناخت انواع آستین های پرطرفدار و تاثیر آنها در طراحی لباس

 

انواع چاپ پارچه

امروزه بیشتر طراحان پارچه از نرم افزارهای مخصوص برای طراحی و چاپ پارچه ها استفاده میکنند که انواع گوناگونی دارد. اما روش های سنتی نیز همچنان تا حدی پا برجا هستند و در موارد محدودی از آن ها استفاده میشود. برای هر طراح پارچه ضروری است تا انواع روش های چاپ بر روی پارچه را بشناسد که ما در این مقاله به چند نمونه از آن اشاره خواهیم کرد و همچنین در دوره آموزشی طراحی پارچه بیشتر در رابطه با چاپ پارچه توضیح خواهیم داد.

طراحی پارچه با چاپ دستی

به منظور ایجاد و تکثیر هر نوع نقش بر انواع سطوح با متریال های مختلف ، در ابعاد کوچک و بزرگ و بصورت سیاه و سفید و رنگی انجام می گیرد. در چاپ دستی با توجه به نوع متریال مورد نظر. رنگ مخصوص همان جنس استفاده میشود.چاپ روی پارچه به این روش تکنیک های متنوعی دارد که این تکنیک ها طی دوره های مخصوص به هنرجویان آموزش داده میشود. این نوع چاپ تمامی مراحل اعم از رنگرزی تا خشک کردن طرح چاپی به صورت دستی صورت می گیرد.

طراحی پارچه با چاپ باتیک

چاپ باتیک یا طراحی بر روی پارچه تلفیقی از هنر و صنعت است که از گذشته های دور در بسیاری از کشور های جهان جنبه ی تزئینی داشته و با گذشت زمان نیز در بین مردم محبوب تر گشته، تا جایی که توانسته بعنوان رسانه ای خلاق و زیبا طرفداران زیادی پیدا کند. قرن هاست که این روش با استفاده از رنگ و موم زینت بخش لباس (و دیگر لوازم پارچه ای) عده کثیری از افراد است. ریشه کلمه "باتیک" از کلمه اندونزیایی "تیک" به معنی "نقطه" گرفته شده و اشاره به نقطه کوبی بر روی پارچه دارد.

طراحی پارچه با چاپ قالبی

در این چاپ از قالب استفاده میشود و یکی از قدیمی ترین روش های چاپ است طرح مورد نظر به صورت برجسته بر روی قالب چوبی تراشیده می شود. سپس این قالب را روی نمد یا پارچه آغشته به رنگ می فشارند تا نقاط برجسته روی قالب (طرح مورد نظر ) به رنگ آغشته شود. در نهایت قالب را در محل مورد نظر روی پارچه می فشارند. آثار این چاپ را هنوز در ایران و در مناطقی مانند اصفهان میتوان مشاهده نمود

طراحی با چاپ اسپری

در روش چاپ اسپری، پارچه به صورت عرضی باز از زیر مخازن در حال ارتعاش و یا یکسری نازل‌ هوا عبور می کند. مخازن و نازل های ذکر شده حاوی رنگ و مواد تعاونی لازم دیگر می باشند که دائما این مواد توسط پمپ به آنها تزریق می‌شود. در اثر ارتعاش مخازن رنگ و یا حرکت نازل‌ها، رنگ روی سطح کالا ریخته شده و بدین صورت پارچه طرح دار می گردد.

کلاس و دوره تخصصی طراحی پارچه

 

حتما بخوانید: آشنایی با انواع یقه لباس و شناخت ویژگی آنها در طراحی لباس

 

اطلاعات دوره تخصصی و آموزشی طراحی پارچه

دوره طراحی پارچه  تخصصی۱۵۰ ساعته برای اولین بار در این مرکز برگزار می شود. این دوره شامل ۱ ترم اصلی و درس پروژه  می باشد که طرح دوره به شرح جدول زیر هست.

نام کارگاه تعداد ساعت شهریه روز کلاس ساعت کلاس تعداد جلسات ثبت نام
 طراحی پارچه دستی ۶۰ ساعت شهریه کل دوره دو میلیون و پانصد هزار تومان است. شنبه ۱۴:۱۵ تا ۱۷ ۲۰جلسه۳ ساعته ثبت نام آنلاین
 نرم افزار ایلستریتور و فتوشاپ ۵۰ ساعت شنبه ۱۱:۱۵ تا ۱۴ ۲۰جلسه۲/۵ ساعته ثبت نام آنلاین

هنرجویان بعد از گذراندن کل دوره طراحی لباس آنلاین٬ نداشتن غیبت بیش از حد مجاز٬ شرکت در جلسات ژوژمان هر ترم و همچنین پروژه پایان دوره و کسب نمره قبولی ٬ درصورت علاقمندی می توانند اقدام به ثبت نام برای فرآیند اخذ گواهینامه نمایند.
 

نرم افزار ایلستریتور و فتوشاپ باهم آموزش داده می شود و کلا ۲۰ جلسه ۲/۵ یعنی ۵۰ ساعت می باشد.

 

شهریه تعدادی از کارگاه ها برای هنرجویانی که تکدرس ثبت نام می نمایند(یعنی کل دوره طراحی پارچه را ثبت نام نمی کنند)متفاوت بوده و به شرح زیر است

 ایلستریتور و فتوشاپ در طراحی پارچه یک میلیون و چهارصد هزار تومان

طراحی پارچه دستی مقدماتی و پیشرفته یک میلیون و ششصد هزار تومان

برای ثبت نام می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید


ثبت نام آنلاین آموزش طراحی پارچه

همچنین می توانید برای مشاوره تخصصی رایگان با شماره 88834284 تماس گرفته و یا عدد 1 را به شماره 09109102440 ارسال نمایید.

تهیه شده توسط تیم محتوای گروه آموزشی روحی