تاپستری چیست؟ و آموزش صفر تا صد طراحی و بافت تاپستری

تاپستری چیست؟ و آموزش صفر تا صد طراحی و بافت تاپستری

تاپستری چیست؟

 شاید بسیاری از شما نام پارچه تاپستری(tapestry) را شنیده باشید این واژه در اصل یک واژه انگلیسی است و همچنین در فرانسوی به آن پارچه تاپیستری می گویند و آن به معنای پارچه ای است گلیم بافتکه پود آن روی تار را به طور کامل بپوشاند و نقش های متفاوتی ایجاد کند. هم چنین با توجه به صنعت مد و فشن هنر تاپستری یکی از مباحث حاشیه ایی کلاس طراحی لباس می باشد بنابراین ما در مقاله تاپستری چیست؟ و آموزش صفر تا صد طراحی و بافت تاپستری ابتدا به توضیح و معرفی این پارچه هنری پرداخته ایم و سپس دوره آموزشی طراحی و بافت پارچه تپستری گروه روحی را معرفی کرده ایم.

تاپستری هنری چیده مانی و تلفیقی هنرمندانه از بافت٬گرافیک٬ نقاشی و ... است که امروزه در عرصه هنرهای تجسمی دنیا جایگاهی خاص دارد. به طور کلی این نوع بافته ها در ابعاد و حجم های کوچک و دیوار کوب و احجام پیکره مانند٬ کاربردی همچون تابلو های نقاشی و مجسمه دارد و برای زیباسازی محیط و گرمی دهنده فضای مورد نظر٬مورد استفاده قرار می گیرد این احجام عظیم و سنگین مانند دیوارکوب ها٬ یا دیوارآویزها٬ حجم های پیکره ای ٬الیاف بافته های جداکننده فضا و حتی دیوارهای ساخته شده از الیاف٬علاوه بر زیبایی بخشیدن به فضا در ارتباط با معماری نیز مطرح می شود٬ همچنین در صحنه آرایی به عنوان عناصر صحنه به کار می رود. امروزه ما شاهد ورود این هنر در عرصه مد و لباس هم هستیم. در این دوره هنرجویان با یادگیری کامل تمام تکنیک های بافت٬ می آموزند که چه طور از این هنر در عرصه مد و لباس استفاده کنند.

تاپستری از دیر باز مورد استفاده بشر قرار می گرفت. به دلیل طراحی پارچه تاپستری و سختی بافت آن بیشتر در خانواده های سلطنتی و کلیساها کاربرد داشت. به صورتی که دیوار های قلعه و کاخ ها منقش به این پارچه های گرانبها بودند. طراحی اینگونه پارچه ها متناسب با فرهنگ و اقلیم عوض می شد. اما امروزه در طراحی لباس و مد با استفاده از تکنیک های طراحی پارچه و بویژه از تاپستری بسیار استفاده می شود. همچنین یکی از لوازم تزئینی و دکوراتیو بسیار خوبی است این پارچه و مانند گذشته بر روی دیوار آویزان می شود. پارچه تاپستری به دلیل طراحی های متفاوت با استفاده از نخ های رنگی که دست طراح پارچه را بسیار باز می گذارد بسیار زیبا هستند. برای یادگیری طراحی پارچه بهتر است از صفحه معرفی کلاس آموزش طراحی پارچه بازدید کنید.

پارچه تاپستری(tapestry) چیست؟

معرفی دوره آموزش تاپستری(tapestry)

ما در این دوره به تفصیل به هنرجویان از چله کشی٬ بافت گلیمی ساده٬ نقش دادن در بافت گلیم٬ بافت سرژه٬ بافت زنجیر٬ بافت کوک٬ بافت شاهسوند به صورت یکرنگ و دو رنگ٬ گره فرش٬ گره سوماک٬ گره اسپانیایی٬ بافت خط کج٬ شیب تند و کند٬ منحنی بافی٬ برجسته بافی٬ریپینگ٬ توری بافی٬ گرد بافی٬ کارت بافی٬ ۴ گره اصلی مکرمه٬ بیش از ۱۰ تکنیک بافت مکرمه تا اجرا کردن آن روی لباس را آموزش می دهیم.

سرفصل های کلی تاپستری:

 • آشنایی با تاریخچه تاپستری

 • آشنایی با تکنیک های بافت تاپستری

 • تاپستری در لباس

 • هنر الیاف

 • گرد بافی

 • آشنایی با تمام تکنیک های بافت مکرمه

 • مکرمه بافی

 • کارت بافی

 • مکرمه در لباس

مخاطبین کلاس تاپستری

دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه ها ٬ فارغ التحصیلان رشته های لباس٬ صنایع دستی و فرش٬ علاقه مندان به بافت در هر سنین

اهداف کلاس آموزش تاپستری

این دوره به آموزه هایی می پردازد که هنرجویان بتوانند

۱.تکنیک های بافت تاپستری را بیاموزند

۲.بتوانند در عرصه مد و لباس از این هنر به خوبی استفاده کنند

خروجی دوره تاپستری

در پایان این دوره٬ هنرجو در زمینه تاپستری مهارت کسب کرده و می تواند موارد زیر را به انجام برساند

 • تولید پارچه یک لباس با تکنیک تاپستری و ارایه لباس در پروژه نهایی
 • انجام پروژه بافت دیوار کوب
 • یک پروژه کارت بافی
 • تولید یک لباس با تکنیک مکرمه

نوع کلاس درسی

این کلاس به صورت گروهی و کارگاهی برگزار می شود.مباحث تیوری به صورت کوتاه در جلسات اول و مباحث  عملی در هر جلسه مطرح می شود. در هر جلسه متناسب با مباحث تدریس شده٬ تمریناتی برای هنرجویان در نظر گرفته می شود که در طول هفته روی آن کارمی کنند و برای جلسه بعد تحویل می دهند. تمرین هر دانشجو٬ در حضور سایر دانشجویان و مدرس٬ ارایه شده و در مورد نکات مثبت و منفی کارها بحث می شود.

تولید و تهیه شده توسط دپارتمان آموزش طراحی پارچه روحی

flagyl hinta mipnet.dk flagyl hinta